igus – Przewód do zadań specjalnych

    Ekranowane przewody stosowane w warunkach działania obciążeń skręcających wciąż jeszcze charakteryzują się wysoką awaryjnością. Firma igus GmbH z Kolonii skonstruowała ekranowany przewód 3D, którego ekranowana żyła wytrzymuje nawet wysokie obciążenia skręcające. Nowy przewód „Chainflex CF Robot”, przeznaczony do stosowania w prowadnikach przewodów, jest pierwszym produktem z całej serii nowych przewodów specjalnych. Dziedziny zastosowania: zarówno różnego rodzaju zastosowania w robotyce, jak i poza nią, na przykład stoły obrotowe lub napędy wrzecionowe, wymagające zasilania dużą mocą.

    W przeciwieństwie do tradycyjnych, skonstruowanych na zasadzie przeciwbieżnej, miedzianych skrętek ekranowanych, w przypadku „CF-Robot” zastosowano wytrzymały na skręcanie, ocynowany ekran miedziany w formie oplotu. Siły wynikające z ruchów skręcających, które działają na wszystkie elementy przewodu, są w znacznym stopniu absorbowane dzięki doborowi elementów ślizgowych i buforowych pomiędzy płaszczem/ekranem a izolacją. Pozwala to uniknąć przedwczesnej awarii ekranowania. Ponadto materiał, z którego wykonano płaszcz zewnętrzny, to wysokiej jakości mieszanka TPE o szczególnie dobrej wytrzymałości na ścieranie.

    Nowy przewód specjalny do zastosowania w robotyce został już przetestowany w laboratorium technicznym firmy igus przy ponad trzech milionach ruchów skręcających w granicach +/- 270°.

    www.igus.pl