W zastosowaniach skrętnych z ekranowanymi przewodami do transmisji danych w prowadnikach przewodów często występują problemy z protokołami komunikacyjnymi bus, które są spowodowane przez promieniowanie elektromagnetyczne lub uszkodzone ekrany. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku przewodów światłowodowych wykonanych z włókna szklanego: nie mają one podatnego na uszkodzenia mechanicznego oplotu ekranującego, są niewrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne i przesyłają z dużą szybkością sygnały BUS do długości 400 m. Po wielu różnorodnych testach firma igus GmbH z Kolonii skonstruowała obecnie nowy skrętny światłowód przeznaczony do wszelkiego rodzaju ruchów 3D w prowadniku przewodów, dzięki któremu użytkownicy przez cały czas mają pod kontrolą protokoły BUS.
Skrętny światłowód TPE „Chainflex CF Robot-LWL“ umożliwia duże prędkości przesyłu danych i może być układany bezpośrednio obok przewodów o dużych mocach. Dzięki specjalnej konstrukcji z zastosowaniem zoptymalizowanych pod względem skrętu elementów wyrównujących ten odporny na narażenia mechaniczne przewód światłowodowy jest absolutnie niewrażliwy na zakłócenia, nawet przy kątach skrętu rzędu +180° w pozycji swobodnej, na przykład na ramieniu robota.
Na konstrukcji testującej o długości 1 m w laboratorium technicznym firmy igus nowy światłowód pracuje już od ponad miliona podwójnych cykli. Przy kącie skrętu rzędu 360° wyniki w zakresie przesyłu danych pozostają na niezmiennie dobrym poziomie. Przewód ma światłowód gradientowy o dwóch włóknach, jest odporny na oleje, biooleje i promieniowanie UV oraz elastyczny pod względem pracy w niskich temperaturach. Żyły LWL z bardzo wytrzymałymi na rozciąganie włóknami aramidowymi i elementami stabilizującymi są skręcone stabilnie wokół rdzenia TWS. Wytłaczany ciśnieniowo płaszcz zewnętrzny wykonano z mieszanki TPE nie zawierającej halogenu. W bardzo dynamicznych zastosowaniach długotrwałych przewód ten może być stosowany w pomieszczeniach oraz na zewnątrz w temperaturach od -20 do +60°C.
Średnica włókien w przewodzie „Chainflex CF Robot-LWL“ wynosi 50/125 µm. Przy zastosowaniu odpowiednich przemienników światłowód nadaje się do prawie wszystkich szyn o dużej prędkości przesyłu. W szerokim spektrum zastosowań skrętnych z prowadnikami przewodów (robotyka, handling) – istotną rolę odgrywa technologia wizyjna. Wymagania wobec ruchomych systemów kontroli jakości wciąż bowiem rosną. Nowy światłowód LWL stanowi obecnie przydatne dla przemysłu rozwiązanie w zakresie transmisji obrazu dla GigE, FireWire IEEE1394a/b oraz USB.
www.igus.pl