Ok. 6 tys. ton odpadów rocznie będzie przetwarzanych w Zakładzie Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych, uruchomionym w czwartek w Krakowie. Jego wybudowanie kosztowało 4,5 mln euro. Inwestycja prawie w połowie została sfinansowana ze środków UE.
W zakładzie zostały zainstalowane trzy linie technologiczne: do mechanicznego rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble i stolarka okienna, do ręcznego demontażu sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz do rozdrabniania opon samochodowych.
Linia, na której demontowany będzie sprzęt RTV i AGD, m.in. lodówki, została wyposażona w stanowisko do odsysania freonu i oleju sprężarkowego.
„Stara wersalka w ciągu kilku sekund jest rozdrabniana na kawałki o wielkości do 30 cm, później zawiasy, sprężyny i inne elementy metalowe są odciągane przez ferromagnetyki i elektromagnesy. Przejście całej linii technologicznej trwa 2,5 minuty. Efekt końcowy to wiórki o wielkości do 30 mm” – opisywał działanie linii do rozdrabniania odpadów prezes krakowskiego MPO Henryk Kultys.
Uzyskany z rozdrobnienia odpadów wielkogabarytowych surowiec będzie wykorzystywany jako paliwo alternatywne w cementowniach.
Wyodrębnione podczas segregacji odpadów przywiezionych do zakładu: akumulatory, baterie, świetlówki, metale będą przekazywane innym specjalistycznym firmom do unieszkodliwiania i recyklingu.
W zakładzie zatrudnionych jest 13 osób, docelowo może tam pracować 30 pracowników.
Zakład będzie przetwarzał ok. 6 tys. ton odpadów rocznie, z czego ok. 4 tys. ton odpadów wielkogabarytowych, 500 ton opon, 500 ton elementów metalowych. Ok. 1 tys. ton będzie stanowił sprzęt RTV i AGD. To tyle, ile tego typu odpadów wytwarzają rocznie krakowianie.
Jak podkreślił w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, otwarcie Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych to zakończenie pierwszego etapu dużego projektu „Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie”.
W ramach tego projektu, współfinansowanego z Funduszu Spójności UE i realizowanego od 2003 r., zmodernizowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy, powstała kompostownia i sortownia odpadów oraz bloki do produkcji energii z biogazu oraz hala magazynowa sortowni.
W 2009 r. krakowskie MPO zebrało 15,5 tys. ton surowców wtórnych, z czego 9 tys. ton odpadów zielonych i 6 tys. ton wielkogabarytowych.