Kierowanie ludźmi

Lloyd Bairdseria Osobisty mentor – Harvard Business School PressWydawnictwo Helion, 104 strony, cena 24,90 zł(www.onepress.pl)

Żaden człowiek nie rodzi się przywódcą. Ten dar jest wynikiem nauki, pracy i ciągłego doskonalenia. Wspaniały lider to twórczy, odważny wizjoner, potrafiący pociągnąć za sobą rząd dusz. Jest gotowy do dużych poświęceń i nie boi się podejmować ryzyka. Pełen charyzmy, świetnie radzi sobie ze zmianą, a jednocześnie jest racjonalny i godny zaufania. Jak w takim razie poradzić sobie wyzwaniem, jakie stawia przed menedżerem kierowanie ludźmi? pomocą może być właśnie książka Lloyda Bairda wydana w serii Osobisty Mentor.

Lloyd Baird ma duże doświadczenie w tematyce zarządzania. Jest profesorem zarządzania na Uniwersytecie Bostońskim, a także kierownikiem katedry Wydziału Zachowania Organizacyjnego. Sprawuje funkcje dyrektora Centrum Badań nad Systemami oraz dyrektora do spraw badań w Executive Development Roundtable — organizacji, która zajmuje się promowaniem rozwoju intelektualnego wśród menedżerów wyższego szczebla oraz innych osób zarządzających.

Książka daje odpowiedź na pytania w rodzaju: jakie cechy ma dobry lider, jak zdobyć umiejętności przywódcze, jak stworzyć wizję, jak motywować ludzi, ale także, jak można zatroszczyć się o siebie.

Zaletą podręcznika jest bogactwo przykładów oraz prostych recept realizacji określonych celów. Dzięki temu czytelnik jest niemal prowadzony za rękę w kolejnych etapach zdobywania wiedzy o zarządzaniu ludźmi. W niemal każdym rozdziale znajduje się punkt opatrzony hasłem: „Co ty byś zrobił?”, „Co mógłbyś zrobić?” Bardzo cennym uzupełnieniem książki są tabelki systematyzujące wiedzę oraz tabelaryczne testy do wypelnienia przez czytelnika. Z kolei schematy postępowania systematyzują wiedzę i pozwalają zorientować się, w jakim kierunku należy zmierzać, aby osiagnąc sukces.

W drugiej części książki zatytułowanej „Wskazówki i narzędzia” znajdują się pytania zestawione w tabeli pod ogólnym hasłem „Narzędzia kierowania i motywowania”. Odpowiadając na nie i podliczając odpowiedzi pozytywne i negatywne, czytelnik zmuszony jest do analizy swojego postępowania. Jedną z ostatnich części książki wypełnia krótki test złożony z 10 pytań (wraz z odpowiedziami). Ma on pomóc w ocenie stanu wiedzy czytelnika w dziedzinie przewodzenia oraz motywowania ludzi.

Książkę zamyka obszernie skomentowana literatura uzupełniająca, do której warto sięgnać. Autor opisuje w niej kilkadziesiąt pozycji – od artykułów przez książki na programach komputerowych kończąc. Jedynym mankamentem tego spisu jest odwoływanie się wyłącznie do pozycji angielskojęzycznych, które mogą być trudno dostępne w Polsce.