Z początkiem roku 2009 KIMO Instruments wprowadza na rynek polski, nowy system AKIVISION, który stworzono w celu usprawnienia procesu kontroli parametrów fizycznych powietrza w takich miejscach jak: magazyny żywności, chłodnie, zamrażalnie, czyste pomieszczenia, centa logistyczne, hale produkcyjne, szklarnie czy serwerownie. System będzie pozwalał na konfigurację, nagrywanie oraz wyświetlanie wyników, przesłanych z przetworników w czasie rzeczywistym.
System AKIVISION bazuje na 4 głównych funkcjach. Po pierwsze – konfiguracja urządzeń i modułów. Po drugie – przetwarzanie uzyskanych wielkości przez zestawienia, analizy i wydruki. Po trzecie – wyświetlanie graficzne i synoptyczne całej sieci w czasie rzeczywistym. Po czwarte – eksportowanie wyników w formacie tekstowym do wyszukiwania i analizowania w innych programach.
Program dostępny jest w dwóch wersjach- AKIVISION-A oraz AKIVISION-E.
Wersja A pozwala na pełną konfigurację i modyfikację zainstalowanych urządzeń, natomiast wersja E, stworzona jest tylko i wyłącznie do wyświetlania i eksportowania danych. Oprogramowanie typu E nie pozwala na wprowadzanie żadnych modyfikacji, co jest zabezpieczeniem przed ingerencją w systemie przez osoby trzecie.
W skład sytemu wchodzą następujące elementy: przetworniki parametrów powietrza KIMO klasy 200 i 300, moduły łączące przetworniki klasy 200 z przetwornikami klasy 300 oraz moduły łączące przetworniki klasy 300 z komputerem oraz oczywiście miejsce gromadzenia danych – komputer.
W momencie rozlokowanie wszystkich przetworników w obiekcie, możemy przejść do ich konfiguracji, która odbywa się za pomocą komputera administratora. Postępując zgodnie z instrukcją, wykonujemy poszczególne polecenia, które wyświetlają się w kolejności na ekranie monitora. Proces ten jest bardzo prosty. Po skonfigurowaniu urządzeń, czyli po nadaniu im określonych zakresów pomiarowych, progów alarmowych i przekaźników, przechodzimy do oprawy graficznej. Wprowadzając plan obiektu, lokalizujemy miejsca instalacji przetworników, nadając im wybrane przez nas grafiki i symbole. Od tego momentu, pozostaje nam już tylko podgląd sieci oraz raportowanie zapisanych danych według obowiązującego protokołu. Podglądu systemu możemy dokonywać na wyświetlaczach graficznych lub synoptycznych, różniących się między sobą wykorzystywaną grafiką.
Obsługa systemu jest bardzo prosta. Całość jest kontrolowana z jednego miejsca, gdzie na lokalnym komputerze został zainstalowany program. Stąd administrator albo osoba wyznaczona do kontroli wskazań urządzeń śledzi zapisywane wyniki, a następnie przetwarza je według własnych potrzeb.
AKIVISION jest przystosowany do pracy wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność monitoringu i kontroli mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Ograniczeniami instalacji są warunki pracy samych przetworników i ich zakresy pomiarowe.