Labimed Electronics – Przenośny analizator jakości zasilania HIOKI 3196

  Japońska firma HIOKI produkuje przenośny analizator jakości zasilania przeznaczony do pracy w sieciach prądu przemiennego jednofazowych 2- i 3- przewodowych oraz trójfazowych 3- i 4-przewodowych. Analizator umożliwia obserwację i rejestrację zarówno wolnych, jak i szybkich zmian napięcia zasilającego, (w tym zapadów, przepięć przejściowych i dorywczych, krótkich i długich przerw w zasilaniu).

  Oprócz wartości skutecznej i szczytowej napięcia i prądu przemiennego przyrząd mierzy, analizuje oraz rejestruje: moce (czynną, bierną i pozorną), współczynnik mocy, kąt fazowy, częstotliwość, współczynnik K; określa wielkości asymetrii napięcia i prądu; przeprowadza analizę harmonicznych napięcia i prądu (do 50-tej włącznie, w tym też międzyharmonicznych od 0,5 do 49,5) oraz analizę zjawiska znanego pod nazwą uciążliwości migotania.

  Pomiar prądu w sieci trójfazowej (w tym w przewodzie neutralnym) odbywa się metodą pośrednią za pomocą czterech cęgów (dostępne cęgi na prądy do 100 i 500 A), zaś pomiar napięcia (do 600 V) bezpośrednio lub za pomoc ą opcjonalnych, trójfazowych adapterów przeznaczonych do konwersji układów typu trójkąt – gwiazda i odwrotnie.

  Analizator wyposażono w kolorowy ekran ciekłokrystaliczny TFT o przekątnej 6,4 cala, pamięć wewnętrzną o pojemności 13 MB (umożliwiającą rejestrację danych pomiarowych przez 1 miesiąc), pamięć zewnętrzną kart PC (do 528 MB wykorzystywaną przy dłuższych rejestracjach) oraz interfejsy LAN (z funkcją serwera HTTP) i RS-232C, do którego z kolei można dołączyć miniaturową drukarkę termiczną 9670 (opcja).

  Analizator jest zasilany standardowo z pakietu akumulatorów wystarczającego na 30 minut ciągłej pracy, lub z zewnętrznego zasilacza sieciowego.

  Jako wyposażenie dodatkowe producent oferuje pięć typów cęgów o różnych średnicach wewnętrznych na prądy przemienne: 5 A (9694), 100 A (9660), 500 A (9661), 1000 A (9669), 5000 A (9667) oraz przekładnik prądowy 9290-10 (do 1000 A), a ponadto różnorodne akcesoria pomiarowe i nesesery.

  Do współpracy z analizatorem producent dostarcza dwa rodzaje opcjonalnego oprogramowania. Pierwsze z nich, 9625 PQA-HiVIEW, zawiera funkcje: przeglądarki danych pomiarowych wyświetlanych w różnych formatach (wykresów, list zdarzeń, migotania i ustawień), analizy zapotrzebowania na moc i zużycia energii, konwersji danych pomiarowych na format csv (akceptowany przez arkusze kalkulacyjne) oraz drukowanie. Rozszerzona wersja tego programu dostarczana pod nazwą 9624-10 PQA-HiVIEW zawiera dodatkowo funkcje pobierania danych siecią LAN i tworzenia raportów, a ponadto szereg funkcji przeznaczonych do obliczania i analizy parametrów zgodnie z normą EN50160.

  www.labimed.com.pl