LSI/CSI – układy scalone sterowników silników krokowych LS8297, LS8297CT i LS8397

  Firma LSI/CSI ogłasza wprowadzenie trzech nowych, wysokowydajnych układów scalonych sterowników silników krokowych. Oznaczone jako LS8297, LS8297CT i LS8397, układy mogą zastąpić we wszystkich zastosowaniach drogi układ L297, udostępniając jednocześnie dodatkowe funkcje, które nie są dostępne w układzie L297. Według Pete Visconti, piastującego stanowisko vice-prezesa ds. sprzedaży i marketingu firmy LSI, wszystkie nowe układy umożliwiają sterowanie w trybie „połowy kroku” i „całego kroku”, zarówno w trybie pracy normalnej, jak i w trybie pracy okresowej, podobnie jak w układzie L297. Ponadto, układy LS8297CT i LS8397 umożliwiają zastosowanie korekcji zafalowań momentu obrotowego, niedostępnej w trybie “połowy kroku” w układzie L297. W układzie LS8397 dostępny jest również tryb momentu trzymającego, zapewniający oszczędność energii, umożliwiający utrzymanie stopni sterujących na ograniczonym poziomie mocy w czasie, gdy silnik się nie obraca.

  Dostępne są cztery wyjścia fazowe i dwa wyjścia wstrzymujące, służące do sterowania zewnętrznych, mostkowych stopni sterujących typy H, co umożliwia zastosowanie standardowego stopnia sterującego, takiego jak popularny układ L298, lub też stopnia sterującego dobranego przez użytkownika, w zależności od zastosowania. Zewnętrzne napięcie referencyjne, w połączeniu z napięciami uzyskanymi z pomiaru prądu uzwojenia, zapewniają sterowanie PWM wyjść sterowania stopniami wyjściowymi. W zależności od charakterystyki uzwojenia silnika, możliwe jest wybranie jednego z dwóch trybów wyłączania – szybkie i wolne.

  Cechy charakterystyczne układów LS8297 i LS8297CT:

  • Efektywny kosztowo, w pełni zgodny pod względem rozkładu wyprowadzeń zamiennik układu L297
  • Praca w trybach “pełnego kroku” i “połowy kroku”.
  • Praca normalna/praca okresowa
  • Korekcja zafalowań momentu obrotowego w układzie LS8297CT
  • Obwód sterowania PWM do sterowania prądu silnika
  • Wejścia do sterowania wielkością kroku, kierunkiem pracy (do przodu/do tyłu), reset, sterowanie odcinaniem wyjścia
  • Prąd zasilania < 400uA
  • Napięcie zasilania: 4,5V do 7V

  Układ LS8397 udostępnia wszystkie powyższe funkcje, dodatkowo w układzie tym dostępny jest tryb momentu trzymającego (ograniczenie mocy). Układy LS8297 i LS8297CT są dostępne w 20-pinowych obudowach DIP, SOIC i TSSOP. Układ LS8397 jest dostępny w 24-pinowych obudowach DIP, SOIC i TSSOP.