Makrum S.A. wdraża system klasy ERP firmy IFS

  Makrum, producent ciężkich konstrukcji stalowych dla różnych gałęzi przemysłu, wdraża system klasy ERP wspomagający zarządzanie dostarczony przez IFS, globalnego dostawcę aplikacji dla przedsiębiorstw. Wdrożenie obejmuje moduły: IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, IFS Zarządzanie Projektami, IFS Sprzedaż i Marketing oraz IFS Zasoby Ludzkie i IFS Płace. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2010 r. Docelowo z rozwiązania ma korzystać 120 użytkowników.

  Bydgoska spółka MAKRUM S.A. działa na polskim rynku od 140 lat i specjalizuje się w produkcji ciężkich, stalowych konstrukcji maszyn, które znajdują zastosowanie w górnictwie morskim (offshore), sektorze okrętowym, przemyśle papierniczym, wydobywczym i wielu innych. Firma wytwarza m.in. rolki rufowe montowane na statkach, urządzenia stabilizujące ruch statku, urządzenia dźwigowe, wciągarki, centrujące urządzenia chwytakowe, korowniki, elementy pras mechanicznych i elementy pras do recyclingu surowców. Od lipca 2007 r. spółka jest obecna na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na początku 2008 r. MAKRUM S.A. przejęła szczecińską Stocznię Pomerania. Jednym z głównych odbiorców MAKRUM S.A. jest międzynarodowy koncern Rolls-Royce, światowy lider na rynku rozwiązań konstrukcyjnych rolek rufowych dla przemysłu okrętowego.

  Umowa dotycząca zakupu i wdrożenia systemu IFS Applications została podpisana w czerwcu br. System ma zapewnić wsparcie realizacji procesów biznesowych zachodzących w firmie począwszy od finansów i kontrolingu, poprzez zarządzanie projektami, produkcję i dystrybucję, gospodarkę remontową,  zarządzanie zasobami ludzkimi i płacami oraz zarządzanie relacjami z klientami. System IFS Applications zostanie wdrożony w dwóch lokalizacjach: w fabryce MAKRUM w Bydgoszczy oraz w Stoczni Pomerania w Szczecinie.

  „Jednym z kluczowych czynników, który zdecydował o tym, że wybraliśmy IFS Applications był fakt, że firma IFS ma doświadczenie we współpracy z klientami o podobnej do naszej specyfice działania, czyli produkcji jednostkowej na zamówienie klienta” – mówi Andrzej Cywiński, kierownik Działu Planowania i Logistyki Wewnętrznej MAKRUM S.A. odpowiedzialny za wdrożenie systemu od strony produkcyjnej. „Liczymy na to, że zintegrowany system wspomagający zarządzanie – IFS Applications usprawni działanie naszej firmy. Umożliwi sprawniejsze podejmowanie decyzji w oparciu o wiarygodne dane, które będziemy w stanie generować bardzo szybko i które będą dostępne dla wszystkich upoważnionych użytkowników w czasie rzeczywistym” – dodaje Andrzej Cywiński.

  MAKRUM S.A. oczekuje, że wdrożenie systemu IFS Applications usprawni zarządzanie projektami i skróci czas ich realizacji, jak również wpłynie na optymalizację procesów planowania i przygotowania produkcji.  IFS Applications usprawni również proces dystrybucji, w tym umożliwi śledzenie statusu realizacji zamówień. System zapewni również zarządzanie firmą w zakresie finansów i kontrolingu, jak również zautomatyzuje proces obiegu i przetwarzania dokumentów.

  „Specyfika działalności przedsiębiorstw z sektora przemysłowego, które realizują produkcję w modelu projektowym sprawia, że poszukują one kompleksowych rozwiązań informatycznych. System wspomagający zarządzanie IFS Applications, to elastyczne rozwiązanie, które zapewnia wsparcie na wszystkich etapach realizacji projektów i jednocześnie usprawnia zarządzanie kluczowymi procesami biznesowymi zachodzącymi w przedsiębiorstwie” – mówi Marcin Taranek, prezes Zarządu IFS CEE.

  Obecnie w MAKRUM S.A. kończy się  faza koncepcyjna prac nad wdrożeniem IFS Applications, której celem jest jak najlepsze dostosowanie systemu do potrzeb firmy. Start produkcyjny jest planowany

  na 2010 r.