Multiprojekt – Sterownik PLC firmy FATEK do sterowania napędami

  Firma Multiprojekt jest dystrybutorem części maszyn (prowadnice liniowe, śruby kulowe) oraz komponentów urządzeń automatyki przemysłowej, które sprowadza bezpośrednio z fabryk producentów z Tajwanu. Oferta firmy została poszerzona o sterowniki kompaktowe PLC. Tym samym Multiprojekt został dystrybutorem firmy „FATEK Automation Corporation” na terenie Polski.

  Do sterowników oferowany jest szereg modułów rozszerzających. Między innymi są to moduły we/wy analogowych i cyfrowych, komunikacyjne oraz specjalne.

  Wśród wielu rodzajów sterowników PLC na uwagę zasługują te z wbudowanym układem pozycjonowania NC (seria FBs-xxMN), pozwalającym na sterowanie silnikami (np. serwo, krokowymi lub indukcyjnymi) w pętli otwartej lub zamkniętej. Dostępne są PLC do sterowania 1 osią lub od 2 do 4 osi z interpolacją liniową. Połączenie kilku sterowników razem pozwala na sterowanie większą liczbą osi równocześnie.

  Sterowniki wyposażone są w wejścia i wyjścia różnicowe o maksymalnej częstotliwości do 920 kHz. Wyjściami sterującymi mogą być wyjścia cyfrowe (sygnał częstotliwościowy lub PWM) oraz po dołączeniu dodatkowego modułu – analogowe.

  Program oraz wszystkie ustawienia dotyczące konfiguracji wejść, wyjść, liczników, timerów oraz przerwań wprowadzane są przez użytkownika w darmowym programie narzędziowym dostarczanym wraz ze sterownikiem. Parametry napędów mogą być modyfikowane (dla każdej osi osobno) w trakcie działania urządzenia przez wpisanie odpowiednich wartości do rejestrów. W ten sposób każda z osi może obsługiwać różne rodzaje napędów bez konieczności każdorazowego przeprogramowywania sterownika. Językiem programowania sterowników jest język drabinkowy.

  Zaletą wbudowania układu pozycjonowania NC w sterownik PLC w stosunku do sterowników dedykowanych do sterowania napędami jest to, że układ sterowania można praktycznie dowolnie rozbudowywać i konfigurować. Na przykład dołączenie dodatkowych modułów analogowych pozwala na sterowanie obrotami wrzeciona a wyjścia cyfrowe mogą służyć do sterowania wymiennikiem narzędzi lub innym podajnikiem.

  Sterownik standardowo jest wyposażony w port komunikacyjny RS-232 lub USB. Istnieje możliwość rozszerzenia portów komunikacyjnych do pięciu (w tym RS-485 i Ethernet).

  www.multiprojekt.com.pl