Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał nowy hangar do obsługi technicznej samolotów pasażerskich, jak m.in. Boeing 737, czy Airbus A320 – poinformował w środę rzecznik portu Przemysław Przybylski. Koszt jego budowy to ponad 15 mln zł.
W nowym hangarze będą mogły być przeprowadzane przeglądy i remonty samolotów tzw. kodu C, czyli maszyn o rozpiętości skrzydeł do 36 m. Chodzi m.in. o B737, czy A320. Hangar znajduje się w zachodniej części lotniska.
Całkowita powierzchnia hangaru wynosi około 4000 m2. Budynek ma 45 m szerokości i 56 m długości oraz prawie 17 m wysokości w najwyższym punkcie (przewidzianym na statecznik samolotu). Przed hangarem wybudowano płytę postojową, a na jego tyłach budynek administracyjno-techniczny wraz z dojazdem i parkingiem.
„Uruchomienie nowego hangaru podnosi atrakcyjność Lotniska Chopina jako miejsca, w którym przewoźnicy lotniczy mogą lokalizować swoje bazy operacyjne i serwisować swoje samoloty” – powiedział Przybylski.
Generalnym wykonawcą hangaru była firma Land Development. Budowa kosztowała 15,6 mln zł. Hangar przewidziany jest pod wynajem dla podmiotu zewnętrznego.
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch m.in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln pasażerów. Na lotnisku operuje 32 regularnych przewoźników (w tym czterech niskokosztowych), którzy w sezonie letnim 2013 r. obsługują połączenia do 101 portów w 42 krajach na czterech kontynentach. Od początku tego roku odprawiono tu ponad 5 mln pasażerów.