Polscy wiertnicy wywiercili najgłębszy otwór w Azji Centralnej

  Rekordowo głęboki otwór o głębokości 7050 metrów wywiercili polscy wiertnicy z firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiG) w Kazachstanie. Jest to najgłębsze wiercenie w Azji Centralnej i rekord w historii firmy.

  Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka spółki Agnieszka Sioła, otwór o nazwie Tasym Jugo – Wostocznyj – 1 i został wykonany na zlecenie kazachskiego operatora North Caspian Oil Development LLP, z którym PNIG Kraków podpisało kontrakt w lutym tego roku.

  Firma ta zakontraktowała do prac wiertniczych jedno z największych w Azji Centralnej urządzeń wiertniczych, które – na potrzeby kontraktu – zostało dodatkowo zmodyfikowane.

  „Na sukces polskiej firmy największy wpływ miała niezwykle sprawna i świetnie wyszkolona załoga PGNiG Kraków. Zarówno pracownicy polscy, jak i kazachscy, dołożyli wszelkich starań, aby wiercenie odbyło się terminowo i bezawaryjnie” – podkreśliła Sioła.

  Dla krakowskiej firmy osiągnięta obecnie głębokość, to także nowy rekord w jej historii. Poprzedni sukces miał miejsce w Indiach, u podnóża Himalajów, gdzie polscy wiertnicy odwiercili otwór o głębokości 6731 metrów. Najgłębsze wiercenia wykonane do tej pory na świecie dochodzą do 13-15 tys. metrów.

  PNiG Kraków jest firmą wiertniczą, która pracuje na rynkach: Polski, Czech, Ukrainy, Kazachstanu, Pakistanu, Mozambiku i Ugandy. Zatrudnia 1,3 tys. pracowników. Należy do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).