Ponar Silesia, spółka w 100% zależna Ponaru Wadowice SA, rozpoczyna działalność. Oznacza to, że wadowickiej firmie udało się uruchomić nową fabrykę od zera w ciągu pół roku.
– W nieco ponad 6 miesięcy od założenia spółki udało nam się zakupić nieruchomość, skompletować kadrę oraz wybudować halę produkcyjną. Rozpoczęcie działalności przez Silesię jest ważnym krokiem w ekspansji Grupy Ponar na rynku hydraulicznym w Polsce oraz będzie stanowiło podstawę dla strategii eksportowej w tym segmencie rynku – mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponar Silesia.
Nakłady związane z zakupem działki, budową obiektów produkcyjno-biurowych oraz wyposażeniem spółki w niezbędny kapitał obrotowy związany z realizacją pierwszych kontraktów wyniosły ponad 6,5 mln zł. Nowa hala zlokalizowana jest na działce o powierzchni 15 tys. m2 w Łaziskach Górnych. Powierzchnia hali produkcyjnej wynosi 1200 m2, natomiast powierzchnia biurowo-socjalna ponad 500 m2.
– Założenie Silesii jest uzupełnieniem kompetencji Grupy Ponar w projektowaniu i wykonawstwie najbardziej trudnych technicznie układów hydraulicznych przeznaczonych dla takich segmentów przemysłu, jak energetyka czy hutnictwo. Dotychczas Ponar nie produkował zasilaczy o jednostkowej wartości ponad 1 mln zł. Obecnie, wykorzystując potencjał Silesii wsparty inżynierami z Wadowic, jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać każde zlecenie dotyczące tego segmentu rynku. Dowodem na to będą pierwsze duże kontrakty dla odbiorców z branży hutniczej, realizowane przez Wadowice we współpracy z Silesią, już w IV kwartale 2007 – dodaje Arkadiusz Śnieżko.
Układy hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w obrabiarkach, prasach, urządzeniach dla przemysłu hutniczego, górniczego, drzewnego, papierniczego, materiałów budowlanych czy odlewniczego. W Ponar Wadowice sprzedaż w tym segmencie rynku charakteryzuje się silnym wzrostem. Roczne wzrosty w sprzedaży zasilaczy (na przestrzeni lat 2003 – I półrocze 2007 r.) wynoszą ponad 40%. Udział zasilaczy w całości sprzedaży Ponar Wadowice wzrósł z 12% w roku 2003 do 23% za I półrocze 2007 r.