Powstała największa w Polsce grupa zakupowa energii

  Powstała największa w Polsce grupa zakupowa energii elektrycznej. Przyjęła nazwę Polimerowa Energia, tworzy ją 90 przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem tworzyw sztucznych i kauczuków – poinformował zarządzający tą grupą Waldemar Sobański.

  Organizatorem grupy jest branżowe wydawnictwo BUSINESS IMAGE, wydawca m.in. miesięcznika Plastics Review. Grupa uformowała się w rekordowo krótkim czasie dwóch miesięcy. W opinii Sobańskiego, przystąpienie do grupy tak dużej liczby przedsiębiorstw świadczy o tym, jak wielką bolączką dla polskiego przemysłu są wysokie ceny energii.

  Największe przedsiębiorstwa, które przystąpiły do grupy to m.in.: CEDO Sp. z o.o., Cell-Fast Sp. z o.o., Curver Poland Sp. z o.o., Decora SA, Grupa Ergis Eurofilms SA, Eurocast Sp. z o.o., Gamrat SA, Grupa INCO SA, GTX Hanex Plastic Sp. z o.o., Grupa Heinz Plastics Polska Sp. z o.o., Jelenia Plast Sp. z o.o., Paccor Packaging Poland Sp. z o.o., Grupa RPC Polska Sp. z o.o., Plast-Box SA, Pollena SA, Radpol SA, Stella Pack SA, Superfos Poland Sp. z o.o., Technicolor Polska Sp. z o.o., WIP Sp. z o.o.

  W 2011 r. uczestnicy tej grupy zużyli ponad 700 GWh (gigawatogodzin) prądu za ponad 200 mln zł. W tym roku firmy te zużyją o ok. 10 proc. więcej energii, a w 2013 zużycie może jeszcze wzrosnąć o kolejne 8 proc. – ocenił Sobański.

  Szybko rosnące ceny surowców, energii oraz płac stanowią często ponad 90 proc. ogółu kosztów przedsiębiorstw przemysłu polimerowego. Trudno jest więc wprowadzać większe oszczędności. Wiele firm nie potrafi przełożyć wzrostu tych kosztów na ceny swoich produktów, co istotnie pogarsza ich zyskowność. Udział w grupie przyniesie im spore oszczędności, co poprawi ich sytuację finansową i pozwoli na bezpieczniejsze działanie w biznesie – przekonuje Sobański.

  Jak poinformował, trwają już pierwsze rozmowy sondażowe z dostawcami energii. Oficjalny przetarg na dostawy energii dla grupy na rok 2013 powinien ruszyć w czerwcu br.

  www.wnp.pl