Jak często przeprowadza się czyszczenie wentylacji lub klimatyzacji w obiektach przemysłowych?
Jeśli chodzi o częstotliwość czyszczenia, to jest ona uwarunkowana stanem zabrudzenia instalacji, co z kolei zależy od specyfiki zakładu przemysłowego i wykonywanych prac. Oczywiste jest, że regularne czyszczenie instalacji gwarantuje bezpieczeństwo obiektów przemysłowych, zapewnia sprawne działanie instalacji i niweluje zagrożenie wystąpienia pożaru. Szczególna dbałość o systematyczne czyszczenie wentylacji ważna jest np. w spawalniach i lakierniach, gdzie rozmaite urządzenia, takie jak kabiny spawalnicze czy komory lakiernicze, zawierają tzw. łatwopalny pył spawalniczy. Wówczas czyszczenie wentylacji wykonuje się częściej, nawet co miesiąc.
Z jakimi błędami w czyszczeniu instalacji Pan się spotyka?
Największym błędem jest nieregularne czyszczenie instalacji wyciągowej, którą należy czyścić co najmniej raz w roku. Firmy chcą często zaoszczędzić na tej usłudze. Jest to oczywiście oszczędność pozorna, ponieważ w przypadku zaprószenia ognia lub jakiejkolwiek awarii straty w obiektach przemysłowych mogą być ogromne. Pożar niszczy wówczas całą instalację, centralę wentylacyjną i rozprzestrzenia się na cały zakład. Kolejny błąd to notoryczne niewyłączanie wentylacji odciągowej podczas różnych prac serwisowych w otoczeniu okapów, szczególnie gdy są używane szlifierki, spawarki itp.
Jakie są koszty czyszczenia instalacji i czym są one uwarunkowane?
Cena usługi czyszczenia instalacji zależy od kilku czynników. Po pierwsze, na koszt ma wpływ wielkość czyszczonej powierzchni, dlatego na podstawie dokumentacji technicznej lub wizji lokalnej należy dokonać prawidłowego obmiaru instalacji. Po drugie, skomplikowanie instalacji, jej dostępność itp. Z pewnością koszt usługi będzie wyższy, gdy instalacja jest podwieszona i czyszczenie wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. Trzeci czynnik to stopień zabrudzenia.
Wentylacje zanieczyszczone np. substancjami o lepkiej, tłustej czy szlamowej konsystencji będą wymagały czyszczenia tzw. metodą na mokro. Używa się wtedy gorącej wody, którą później należy zutylizować, oraz specjalistycznych środków chemicznych. Ponadto instalację chroni się wówczas przed wypływem wody i wykonuje szereg innych czynności zabezpieczających. To wszystko podnosi koszty, właściwie podwaja je w stosunku do czyszczenia na sucho, które waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy wyczyszczonej powierzchni.
Autor: Tomasz Marek, właściciel firmy TMT Wentylacja