Sprawozdanie z targów FMB dla dostawców przemysłu maszynowego

Dziesiąte targi FMB dla dostawców przemysłu maszynowego zaprezentowały się w dniach 5-7 listopada 2014 r. z jeszcze lepszej strony niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki 6000 odwiedzającym, 485 przedsiębiorstwom i powierzchni wystawowej wynoszącej 15 000 m2 odnotowano wzrost o dobrych 10%. Ogólnie chwalono też jakość rozmów między przedstawicielami przemysłu maszynowego i ich dostawcami.

Pierwsze targi FMB odbyły się przed dziesięcioma laty i miały służyć jako platforma wymiany dla przedsiębiorstw zajmujących się budową maszyn i ich dostawcami z regionu Ostwestfalen-Lippe (OWL). Charakter ten udało się zachować targom do dziś. Jedna trzecia wystawców biorących udział w targach ma bowiem swoją siedzibę w OWL, a wielu innych pochodzi z regionów sąsiednich. Targi FMB przyciągają obecnie także coraz więcej przedsiębiorstw z południowych Niemiec, dla których stanowią one możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z klientami z północnej części kraju. Największą grupę wśród wystawców zagranicznych stanowią Holendrzy (16) i po raz pierwszy także duńskie „Center for Undeleverandorer (CFU)“ obejmujące 14 przedsiębiorstw.

Targi o charakterze roboczym, umożliwiające nawiązanie wysokiej jakości kontaktów 

Ważniejszym aspektem niż same liczby z punktu widzenia samych targów jest jednak jakość przeprowadzonych rozmów i nawiązanych kontaktów. Christian Enßle, Show Manager targów FMB powiedział: „Wystawcy, z którymi rozmawialiśmy na targach, byli bez wyjątku bardzo zadowoleni. Odwiedzający targi to głównie osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, które konkretnie szukają nowych dostawców lub partnerów do realizacji aktualnych projektów”.

Dzięki temu targi FMB to prawdziwe targi o charakterze roboczym, na których styka się ze sobą podaż i popyt, i to z niewielkim nakładem dla wystawców, którzy korzystają ze zestandaryzowanych stoisk targowych i pakietów pełnej obsługi obejmujących wyposażenie i catering. Christian Enßle: „Z punktu widzenia wystawców miejsce odbywania się targów jest prawdziwą zaletą. W OWL ma swoją siedzibę ponad 700 przedsiębiorstw z branży budowy maszyn, a targi przyciągają odwiedzających także z całej północnej części Niemiec i krajów sąsiednich”.

Wgląd w przemysł przyszłości

Prawdziwym magnesem dziesiątych targów FMB było dla odwiedzających wspólne stoisko targowe czołowego klastra przemysłowego „Inteligentne Systemy Techniczne – it´s OWL“. Szkoły wyższe i przedsiębiorstwa zaprezentowały tu swoje projekty związane z ich pracą badawczą prowadzoną w obrębie wspólnych projektów, demonstrując w ten sposób siłę innowacji regionu OWL. Christian Enßle: „Niemal 50% aktywnych członków tego klastra zaprezentowało swoje kompetencje na targach FMB. Przedstawili oni swoje projekty badawcze na wspólnym stoisku targowym lub na stoiskach indywidualnych wraz z już zrealizowanymi zgodnie z koncepcją „Przemysł 4.0´ nowościami dla produkcji“.

Wystawą specjalną pod tytułem „Technologia tworzyw sztucznych” organizator targów zainicjował nowy temat szczególnie dobrze pasujących do targów FMB i regionu. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszył się też event „EnergieArena” zorganizowany przez Energie Impuls OWL, sieć przedsiębiorstw obejmującą 130 członków.

Kamień węgielny pod targi FMB 2015 położony

Jeszcze na targach, zajmująca się ich organizacją spółka Clarion Events Deutschland GmbH przyjęła sto rezerwacji od wystawców pragnących uczestniczyć w następnych targach FMB, które odbędą się w dniach 4-6 listopada 2015 r. Już teraz widoczna jest tendencja, że targi FMB jeszcze bardziej zyskają na atrakcyjności. Ole Storm Jeppesen, prezes Głównego Związku Przemysłu Duńskiego, powiedział: „W tym roku reprezentowało nas po raz pierwszy na targach FMB 14 przedsiębiorstw. W 2015 r. 30 duńskich przedsiębiorstw przedstawi mocne strony duńskich dostawców dla przemysłu”.

Na targach uhonorowano także siedemnastu wystawców, którzy nieprzerwanie brali w nich udział od 2005 r.:

August Dreckshage GmbH & Co. KG

Beckhoff Automation GmbH

Betron Control Systems GmbH

Bosch Rexroth AG

FERCHAU Engineering GmbH

Johann Steinbeck GmbH & Co. KG

Kahmann & Ellerbrock GmbH & Co. KG

Kania & Edinger GmbH

Lübbecker Werkstätten GmbH

MSF – Vathauer Antriebstechnik GmbH & Co. KG

OWL MASCHINENBAU e.V.

Piening GmbH – usługi personalne

PreciTec GmbH

ProDEKon Blechtechnik GmbH

Stahlkontor GmbH

Wieneke Anlagenbau und Verfahrenstechnik GmbH

Zerspanungstechnologie Poggengerd GmbH

Aktualna lista wystawców, którzy wzięli udział w targach FMB 2014, jest dostępna na stronie www.fmb-messe.de.