Większa integracja pomiędzy inżynierią elektryczną a aplikacją do programowania PLC

Bezpośredni transfer danych z projektu elektrycznego do aplikacji do programowania PLC – to wyznacza obecny stan zaawansowania technicznego wynikający z integracji środowisk Eplan Electric P8 i GX Works2. Jako partnerzy współpracujący w ramach programu e-F@ctory Alliance, firmy Mitsubishi Electric Europe i Eplan dokładają wszelkich starań do dalszego podnoszenia jakości projektów i spójności danych.

“Integracja z GX Works2 zwiększa jakość projektu i spójność danych, a równocześnie obniża koszty i skraca czas projektowania naszym wspólnym klientom.” mówi Hartmut Pütz, prezes Mitsubishi Electric’s Factory Automation – European Business Group.

Oddziały projektowe z Mitsubishi Electric i Eplan ściśle współpracują przy zapewnieniu optymalnej integracji inżynierii elektrycznej i aplikacji do programowania PLC. Platforma Eplan i GX Works2 – czyli pakiet programowania firmy Mitsubishi Electric dla oferowanych przez nią sterowników PLC serii MELSEC – są obecnie połączone nowym interfejsem. Pozwala to klientom obu firm skrócić czas projektowania o ponad 50 procent. Poniżej jeden ze scenariuszy zastosowań: inżynier zajmujący się elektryką tworzy diagram połączeń, a następnie za pomocą pojedynczego kliknięcia przyciskiem myszki wysyła informacje dotyczące adresów I/O i tekstów funkcyjnych do programisty PLC zajmującego się projektowaniem kontrolek GX Works2. Automatyczna wymiana danych eliminuje tu konieczność czasochłonnego wysyłania zapytań, co pozwala znacząco skrócić czas projektowania i uruchamiania systemów. Eplan Electric P8, stanowiący część tej platformy łączy dane do planowania obwodów elektrycznych i technologii sterowania oraz związaną z nimi obszerną dokumentację.

“Integracja z GX Works2 zwiększa jakość projektu i spójność danych, a równocześnie obniża koszty i skraca czas projektowania naszym wspólnym klientom.” mówi Hartmut Pütz, prezes Mitsubishi Electric’s Factory Automation – European Business Group. Maximilian Brandl, prezes Eplan dodaje, „Jesteśmy zadowoleni z członkostwa w sieci partnerów Mitsubishi Electric. Nasi globalni klienci zyskują na interfejsie między E-CAD i PLC oraz szerokiej dostępności komponentów w Eplan Data Portal. Co więcej, kooperacja z Mitsubishi Electric Europe wzmacnia naszą pozycję na rynku japońskim.”

Maximilian Brandl, prezes Eplan: “Nasi globalni klienci zyskują na interfejsie między E-CAD i PLC oraz szerokiej dostępności komponentów w Eplan Data Portal.”

Platforma Eplan zawiera wszystkie dane począwszy od planowania wstępnego po szczegółowe dane inżynieryjne. Informacje te mogą być wykorzystane jako podstawa dla kolejnych faz projektu, zorientowanych na automatyzację z wykorzystaniem sterowników PLC. Co więcej, makra (biblioteki) i dane produktowe CAD od Mitsubishi Electric mogą być zintegrowane w celu przyspieszenia wyboru komponentów, konfiguracji i projektowania schematów.

Po zakończeniu fazy inżynierii elektrycznej, wszystkie dane zapisane w Eplan mogą zostać bezpośrednio zaimportowane do GX Works2, zapewniając możliwość szybkiej konfiguracji i projektowania systemu. Projekty zapisane w bibliotekach mogą być wykorzystane również w przyszłych aplikacjach; zaprojektowana, przetestowana i zaaprobowana wcześniej funkcja, program lub struktura systemowa może zostać zintegrowana w nowym systemie w ciągu kilku minut. Użytkownicy odnoszą korzyści z tych innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych w różnych dyscyplinach oraz fazach i procesach projektowych.

 

EPLAN Software & Service opracowuje rozwiązania inżynieryjne, które przyspieszają procesy tworzenia produktów. Interdyscyplinarne systemy eksperckie zapewniają maksymalną produktywność i integrację danych. Firma opracowuje dopasowane do potrzeb klientów koncepcje PDM (product data management) i PLM (product lifecycle management) oraz zapewnia kompleksowe usługi, takie jak: doradztwo, szkolenia i indywidualizację rozwiązań. Czynniki, które przesądziły o sukcesie firmy to innowacyjna strategia rozwoju, praktyczne podejście do inżynierii oraz obecność na międzynarodowym rynku. EPLAN jest częścią Rittal International, a tym samym Friedhelm LohGroup zatrudniającej ponad 11 500 pracowników na całym świecie, która wygenerowała w 2011 r. przychody w wysokości 2,2 mld euro. EPLAN jest synonimem ciągłości i bezpieczeństwa inwestycji. Obecność firmy w 50 krajach zapewnia wsparcie dla 40 000 klientów i 100 000 instalacji na świecie. Skuteczna inżynieria – to korporacyjne motto podkreślające wagę optymalnego doboru skutecznych procesów inżynieryjnych wspierających firmy w dążeniu do sukcesu.

www.eplan.pl