W ostrołęckich zakładach koncernu Stora Enso uruchomiona została w tym tygodniu nowa maszyna do produkcji tektury falistej. Wartość nakładów inwestycyjnych koncernu w ostatnich latach sięgnęła 420 mln euro.
Urządzenie o nazwie MP5 to najnowocześniejsza i największa w Europie maszyna papiernicza do produkcji niskogramaturowej tektury falistej na bazie makulatury.
Ostrołęce jest największym w Stora Enso Poland. Jego historia sięga roku 1959, kiedy to powstały Ostrołęckie Zakłady Celulozowo-Papiernicze. Na tej bazie utworzono w roku 1990 polsko-szwedzką spółkę Intercell SA, do której dołączyły zakłady w Łodzi, Tychach i Mosinie. W grudniu 2004 r. wszystkie zakłady stały się członkiem grupy Stora Enso Poland.
W Ostrołęce, w jednym kompleksie przemysłowym zlokalizowane są: Zakład Celulozy i Papieru, Zakład Tektury i Pudeł oraz Zakład Worków Papierowych.
Większość naszej produkcji opiera się o własną celulozownię i papiernię, gdzie powstają papiery pakowe i techniczne MG Kraft, workowe oraz makulaturowe papiery do produkcji tektury falistej.
Zakład Tektury i Pudeł produkuje tekturę falistą 3 i 5 warstwową we wszystkich rodzajach fali.
Zakład Worków Papierowych wyposażony jest w 3 pełne ciągi workarskie i jest obecnie uważany za jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wytwarzamy wiele asortymentów worków: otwarte klejone, otwarte szyte, wentylowe, także worki w rolach. Nasze możliwości techniczne pozwalają na ogromne zróżnicowanie ich wielkości (2kg – 50 kg).
Stora Enso to fiński potentat na rynku produkcji papieru. Firma zatrudnia około 28 tys. osób, w ponad 35 krajach. Jej historia sięga XIV wieku, choć wówczas firma osadzona była w górnictwie.
Roczna produkcja papieru i tektury w zakładach koncernu to ponad 12,1 mln ton. Wyprodukowany przez koncern papier wystarczyłby do zakrycia 1,3 mld m2 powierzchni.