Mitsubishi Electric – Druga generacja przetwornic częstotliwości

  Nowa seria FR-A741 jest rozwinięciem wysoce funkcjonalnej przetwornicy częstotliwości FR-A740, która dodatkowo została rozbudowana o funkcję zwrotu energii do sieci. Kompaktowa budowa przetwornicy z szeroką gamą zaawansowanych funkcji technologicznych, gwarantuje znakomite osiągi w procesach takich jak: podnoszenie, opuszczanie czy sterowanie napędami linii produkcyjnych z cykliczną zmianą kierunku obrotów lub częstymi cyklami przyspieszania, hamowania.

  Nowy produkt Mitsubishi Electric doskonale współpracuje z maszynami generującymi zwrotny moment, takimi jak windy, podnośniki, urządzenia dźwigowe i wyciągowe.

  Przetwornica, układ zwrotu energii oraz dławik wejściowy AC są ze sobą zintegrowane w jednej obudowie co znacząco ułatwia zabudowę tego typu przetwornic w szafach sterowniczych.

  W porównaniu ze standardowym rozwiązaniem (przetwornica częstotliwości + układ zwrotu energii + dławik wejściowy AC) technologia oparta na FR-A741 może dużo skuteczniej redukować koszty inwestycji poprzez zmniejszenie kosztów związanych m. in. z instalacją całego rozwiązania oraz czasem poświęconym na konfigurację całego systemu.

  Za sprawą zwrotu energii do sieci powstaje mniejsza ilość ciepła w porównaniu z metodą hamowania opartą na rezystorach, co daje widoczny efekt oszczędności energii oraz obniżenie kosztu procesu wytwarzania.

  Cechy i parametry  FR-A741:

  • niezawodność podzespołów (przewidywana żywotność 10 lat),
  • łatwą obsługą, prosta konfiguracja i utrzymanie
  • wbudowana funkcja diagnozująca zużycie podzespołów przetwornicy, 
  • dostępny zakres mocy: od 5,5kW do 55kW
  • dzięki integracji układu zwrotu energii z przetwornicą, liczba obwodów spadła o 40 % a przypadku  przetwornicy o mocy 7,5kW  przestrzeń instalacyjna została zredukowana o 60% w porównaniu   ze standardowym rozwiązaniem.
  • za sprawą wbudowanego układu hamowania, nie ma potrzeby dodawania układu hamowania.
  • regeneracyjny moment hamowania: 100% momentu w sposób ciągły oraz  150% momentu przez 60s.