Ważny jest serwis sprężarek

    Wsparcie serwisu w zakresie przeglądów i remontów posiadanej sprężarki jest krytycznie ważnym czynnikiem bezpiecznej i bezawaryjnej pracy, a co za tym idzie ciągłości produkcji. Należy pamiętać, że współpraca z serwisem dostawcy będzie trwała co najmniej 10–15 lat, dlatego też podejmując decyzję o zakupie nowej sprężarki trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie zaplecza serwisowego dostawcy, szybkości reakcji, wielkości zaplecza magazynowego w Polsce i jego zaopatrzenia oraz ilości ekip serwisowych. Istotne jest też zebranie opinii na temat rzetelności usług serwisowych.

    Głównymi czynnikami bezawaryjnej pracy sprężarek są: właściwe chłodzenie, prawidłowo dobrany olej do warunków pracy, najwyższej jakości wkłady filtracyjne i części. Zdecydowanie odradzam stosowania zamienników wkładów filtracyjnych i olejów innych niż zalecone przez producenta, czy nieoryginalnych części zamiennych. Tylko producenci sprężarek mają możliwość precyzyjnego dobrania elementów filtracyjnych i oleju do parametrów sprężarki i weryfikacji ich jakości, dzięki produkcji dziesiątek tysięcy elementów tego samego typu rocznie. Dla producentów sprężarek (m.in. ALMiG Kompressoren) rafinerie blendują specjalne mieszanki olejów półsyntetycznych i syntetycznych spełniające najwyższe wymagania jakościowe.

    Koszty eksploatacji sprężarki mogą być znacząco niższe dzięki zakupowi sprężarki z płynnie regulowaną wydajnością i napędem bezpośrednim 1:1. Jest to większa inwestycja niż zakup standardowej sprężarki o stałej wydajności, ale różnica w cenie przekłada się na bardzo znaczące oszczędności w całym okresie eksploatacji, dzięki mniejszemu poborowi energii elektrycznej i dłuższej żywotności zespołu śrubowego i innych podzespołów sprężarki.

    Autor: Paweł Zysk, prezes ALMiG Kompressoren Polska