System RenAM 500Q stanowi przykład urządzenia wykorzystującego technologię przyrostowego wytwarzania do produkcji części metalowych bazując na przestrzennym modelu CAD. Części budowane są z proszku metalu, które stapia się laserowo w kontrolowanej, obojętnej atmosferze argonu nakładając kolejne warstwy o grubościach z zakresu od 20μm do 100μm. System Renishaw RenAM 500Q jest wyposażony w 4 iterbowe lasery dużej mocy (500 W), komorę próżniową i zużywają niewielkie ilości gazów obojętnych (do 50 l/godz.). Każda z wiązek laserowych urządzenia odpowiada za przetwarzanie proszku metalu na całej powierzchni naniesionej warstwy. Przejrzyste menu operatora i dotykowy ekran pozwala na łatwą i szybką obsługę systemu. W przypadku RenAM 500Q, przestrzeń robocza to 250x250x350 mm, gdzie szybkość wytwarzania obiektu może dochodzić do 150 cm3/godz. (w zależności od typu oraz geometrii wytwarzanych części).
System wyposażony jest w automatyczny system recyrkulacji materiału proszkowego, który zmniejsza liczbę czynności operacyjnych oraz wystąpienia niekorzystnych interakcji materiału proszkowego z zewnętrznym środowiskiem.
RenAM 500Q jest wiodącym w swojej klasie systemem wytwarzania przyrostowego wyposażonym w układ wspierający generowanie atmosfery ochronnej (z wykorzystaniem układu próżniowego) oraz komputerowo sterowanym zestawem podwójnego systemu filtracyjnego automatycznie przełączającego się pomiędzy filtrami w razie potrzeby wymiany jednego z wkładów filtracyjnych na nowy. W urządzeniu można wykorzystywać różne typy proszków metali, takich jak: stal nierdzewna 316L, stop aluminium, stop tytanu Ti-6Al-4V, stop kobaltowo–chromowy lub stopy typu INCONEL.
Systemy typu RenAM 500Q mogą znaleźć swoje zastosowanie w produkcji części dla różnorakich gałęzi przemysłu, takich jak: narzędziowy (np. produkcja form wtryskowych lub wkładek do form z konformalnymi układami chodzącymi), motoryzacyjny, lotniczy, czy też medyczny.