WObit – Przetwornik kodowy MAK50

  Nowy optoelektroniczny przetwornik obrotowo-kodowy o rozdzielczości 10 bitów wprowadza do sprzedaży firma WObit z Poznania. Enkoder ma obudowę okrągłą o średnicy 50 mm i mocną oś o średnicy 8 mm, łożyskowaną na dwóch łożyskach kulkowych. W miarę obrotu osi przetwornik dostarcza informację o położeniu w kodzie Graya na wyjściu równoległym w standardzie otwarty kolektor. 

  Przetwornik ma klasyczną konstrukcję z tarczą szklaną, będącą wzorcem kodu dla układu optoelektronicznego. Kabel o długości 2 m wyprowadzony jest z obudowy poprzez dławnicę PG7, a dzięki uszczelnieniu obudowy przetwornik spełnia normę szczelności IP64. Maksymalna częstotliwość zmian kodu Graya wynosi 32 kHz. Przetwornik taki znajduje zastosowanie głównie w automatyce, stając się niezbędny tam, gdzie konieczne jest pozycjonowanie absolutne, tzn. w każdej chwili musi być znana pozycja wałka enkodera. Przetwornik dostarcza 1024 rozróżnialne położenia na obrót. 

  Enkoder MAK50 może być zasilany z napięcia od 12 do 24VDC, pobierając nie więcej niż 100 mA prądu. W komplecie dostawy zawarte są dwie blaszki, pozwalające zamocować enkoder za kryzę obudowy. Do enkodera zaleca się stosować odpowiednie sprzęgła mieszkowe, helikalne lub typu Oldham w celu wyeliminowania niekorzystnego wpływu nieosiowości i niedokładności montażu.

  Przetwornik kosztuje tylko 498 zł netto przy zakupach jednostkowych.

  www.wobit.com.pl 

  www.enkodery.com