BIALL – YAC 9 Zaciskarka końcówek tulejkowych „na 6-kąt”

    W celu prawidłowego podłączenia przewodów wielodrutowych do bloków zaciskowych (terminali przyłączeniowych) konieczne jest zaciśnięcie na tych przewodach końcówek tulejkowych. Rosnące wymagania niezawodności, odporności na wibracje itp. eliminują z użycia prostsze w połączeniach przewody jednodrutowe, a używane do tej pory przyrządy zaciskowe stają się niewystarczające. Nowe narzędzia mają za zadanie pewnie zaciskać końcówki tulejkowe na przewodach wielodrutowych o stosunkowo małych przekrojach, a sam kształt zacisku powinien umożliwiać podłączenie do zminiaturyzowanych terminali – bloków zaciskowych.

    Postawione wymagania z powodzeniem spełnia najnowsza praska ręczna do zaciskania końcówek tulejkowych YAC 9 firmy YYM. Umożliwia ona pewny zacisk tulejek na przewodach o średnicach w zakresie 0,08 – 6 mm2 (AWG 28-10), przy automatycznym zapewnieniu odpowiedniej siły docisku. Jedno uniwersalne gniazdo zaciskarki ma 6 ruchomych „kamieni” zaciskających. W efekcie zaciśnięta na końcówce przewodu tulejka ma w przekroju poprzecznym kształt sześciokąta co umożliwia podłączenie do terminalu o mniejszej podziałce w stosunku do zaciskania „na kwadrat” lub innych dotychczasowych sposobów zaciskania. Trwałość i jakość samej konstrukcji mechanicznej i jej kinematyki została w praktyce sprawdzona na wcześniejszej konstrukcji zaciskarki – modelu YAC 8. YAC 9 ma ponadto 6-stopniową regulację siły docisku służącą jednocześnie do eliminacji wpływu na jakość zacisku luzów powstających w czasie pracy w przegubach, co zwiększa czas eksploatacji narzędzia.

    Nowy kształt zacisku, sprawdzona trwałość połączenia i atrakcyjna cena to istotne zalety nowego narzędzia, które z pewnością zainteresują szerokie grono instalatorów. Już niedługo model YAC 9 będzie nieodzownym narzędziem w wyposażeniu każdego montera instalacji.

    www.biall.com.pl