DERCO – Prototypowy polski diverter w systemach sortujących przesyłki, towary, bagaże…

  Sortowanie przesyłek w firmach kurierskich, towarów w hurtowniach a nawet bagażu na lotniskach stało się w dzisiejszych czasach powszechne. Nie dziwi więc, że coraz więcej przedsiębiorstw oferuje bardzo zaawansowane systemy dystrybucyjno-sortujące, możliwe do wykorzystania w każdej niemal działalności usługowej i produkcyjnej.

  Jednym ze światowych potentatów na rynku tego typu urządzeń jest holenderskie przedsiębiorstwo Vanderlande Industries, posiadające w swojej ofercie całą gamę najróżniejszych sorterów i instalujące je w terminalach przeładunkowych, sortowniach, domach wysyłkowych, centrach logistycznych, a nawet na lotniskach (m.in. warszawskie Okęcie). Przedstawicielem holenderskiej firmy na polskim rynku, w zakresie instalacji i serwisu, jest firma DERCO Sp. z o.o. z Warszawy. Derco nie zajmuje się wyłącznie wykorzystywaniem gotowych holenderskich rozwiązań, posiada również własny dział projektowo-konstrukcyjny, który ma za zadanie m.in. modernizację oraz wprowadzanie innowacji na potrzeby polskich klientów.

  System sortujący to – w dużym uproszczeniu – długi przenośnik (taśmociąg) z „rozgałęzieniami”, t.j. przenośnikami ustawionymi z boku, pod kątem do przenośnika głównego, na które schodzą sortowane produkty. Sam moduł sortujący to właśnie diverter (zwrotnica), umożliwiający „wyłowienie” właściwego produktu z masy transportowanej i przesunięcie go na przenośnik boczny, który odprowadza towar do strefy załadunku/odbioru.

  Właśnie w DERCO został opracowany innowacyjny w skali światowej moduł sortujący do systemów rolkowych, oparty na diverterze zasilanym elektrycznie, a nie, jak w przypadku innych rozwiązań, pneumatycznie. Zalety takiego rozwiązania są bardzo duże:

  • znacznie niższe koszty urządzenia (o ok. 40%),
  • mniejsze wymiary,
  • modułowa konstrukcja umożliwiająca łatwy montaż w dowolnym miejscu przenośnika,
  • energooszczędność,
  • brak wymaganych w diverterach pneumatycznych systemów zasilających,
  • cicha praca,
  • możliwość sortowania produktów bez zatrzymywania procesu transportowania.

  www.derco.com.pl