Trzymiesięczny płatny staż w rozwojowej firmie – taka jest nagroda dla zwycięzcy piątej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską, zorganizowanego przez białostocką spółkę APS.
Laureatem nagrody jest Wojciech Pluszczewicz, absolwent Politechniki Białostockiej. By rozpocząć staż w APS, zrezygnował z pracy w innej firmie.
– Tam pracowałem przy instalacjach elektrycznych, a tutaj będę mógł zająć się automatyką, którą jest moją pasją – mówi. – Wiem, że w firmie APS będę miał szanse na rozwój, i – co ważne – będę robił dokładnie to, czego uczyłem się na studiach. Jego praca magisterska dotyczyła automatów do segregacji kolorowych elementów na taśmie.
– Dzięki programowi, który napisałem, ramię wysięgnika automatycznie wybierało z taśmy konkretne elementy, co ma praktyczne zastosowanie w różnych procesach technologicznych – tłumaczy autor pracy.
Pomysł okazał się trafiony ,
– Chodziło nam właśnie o takie prace, w których teoria przekłada się na praktykę – mówi prezes APS Bogusław Łącki. – Jeśli stażysta sprawdzi się w naszej firmie, może liczyć na stałą pracę.
Inwestycja w ludzi
Konkurs „Wygraj staż” to szansa dla absolwentów i studentów wydziałów elektrycznego mechanicznego Politechniki Białostockiej i innych politechnik. Studenci sami zgłaszają swoje prace, ale mogą to zrobić także ich promotorzy. Preferowane są te z zakresu automatyki przemysłowej, technik mikroprocesorowych, systemów nadzoru, wizualizacji czy diagnostyki.
– I raczej praktyczne, niż teoretyczne – podkreśla prezes Łącki. – Chodzi o to, by te prace były blisko życia, a jednocześnie tożsame z naszą działalnością.
Powołana przez APS komisja ocenia prace zgłoszone do konkursu: stopień samodzielności autora, powiązanie pracy z potrzebami przemysłu czy możliwości zastosowania rozwiązań w praktyce, ale także poziom techniczny i estetyczny ich wykonania.
– Konkurs pozwala na wyłonienie osób, które chcą coś robić i są kreatywne, to cecha pożądana w takiej branży, jak nasza – dodaje prezes Łącki.
Wojciech Pluszczewicz wygrał staż za pracę pt. „Implementacja algorytmów sterowania ruchem ramienia robota na platformie sprzętowej ARM”. Wyróżnienia otrzymali Paweł Płoszczuk oraz Maciej Zalesko.