Reaktor ESBWR firmy GE Hitachi Nuclear Energy pomyślnie przeszedł kluczowy test bezpieczeństwa przeprowadzony przez komitet doradczy amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC).
Pomyślne ukończenie tego testu zamyka jeden z głównych etapów w staraniach o uzyskanie atestu dla reaktora ESBWR i rozpoczyna procedurę decyzyjną na szczeblu federalnym. Ostateczny certyfikat zostanie przyznany przez NRC prawdopodobnie przed jesienią 2011 roku.
W piśmie z 20 października 2010 roku działający przy NRC Niezależny Komitet Doradczy ds. Zabezpieczeń Reaktorów (ACRS) wydał zalecenie w zakresie bezpieczeństwa dla projektu reaktora ESBWR, które jest wymagane dla uzyskania ostatecznego atestu technologii zastosowanej w nowym reaktorze. Od tego momentu dalsza część tego procesu trwa około roku, co jest zgodne z harmonogramem NRC. W konsekwencji technologia ta jest na dobrej drodze do tego, by stać się certyfikowanym modelem reaktora Generacji III+. GE przedłożyła NRC projekt reaktora ESBWR w sierpniu 2005 roku.
„Projekt reaktora ESBWR jest solidny i istnieją racjonalne podstawy do potwierdzenia, że może być budowany i eksploatowany bez większych zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego” – napisał w wydanych przez agencję zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa Prezes ACRS, Said Abdel-Khalik.
Reaktor ESBWR o mocy 1520 MW oferuje rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa biernego, uproszczoną konstrukcję i eksploatację oraz najniższy na rynku wskaźnik częstotliwości awarii rdzenia. Ponadto, rozwiązania w zakresie procesu projektowania, rozwoju instrumentacji cyfrowej i sterowania zastosowane w modelu ESBWR są w pełni zgodne z regulacjami rynku energetyki jądrowej i standardami obowiązującymi na całym świecie.
– Reaktor ESBWR może stać się pierwszym reaktorem oferującym taką gamę biernych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i chłodzenia z wykorzystaniem naturalnej cyrkulacji wody, który oczekuje już na przyznanie certyfikatu. Nasz zespół dowiódł, że technologia ta jest bezpieczna i niezawodna. Rekomendacja ACRS oraz trwająca rozbudową globalnego łańcucha podaży GEH i śladu atomowego potwierdzają potencjał GEH w realizacji długofalowych projektów jądrowych – powiedziała prezes i dyrektor generalny GEH Caroline Reda.
GEH oraz DTE Energy, spółka sektora energetycznego zlokalizowana w amerykańskim stanie Michigan, współdziałają w zakresie potencjalnej inwestycji z zakresu ESBWR, który znalazłby się w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej elektrowni jądrowej Fermi 2 (35 mil na południe od Detroit). NRC obecnie weryfikuje wniosek DTE o przyznanie koncesji na planowany blok energetyczny pod nazwą „Fermi Unit 3.” Spółka DTE Energy, prowadząca Detroit Edison, największą w stanie Michigan siłownię energetyczną, nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy nowego reaktora.