Wykrywanie gorących miejsc potencjalnych uszkodzeń za pomocą termografii

Nowe właściwości i możliwości tej techniki pozwalają producentom na wiele, począwszy od wykrywania gorących punktów na linii produkcyjnej do lokalizacji przecieków w dachu hali fabrycznej. Wytwórcy mogą teraz z większą precyzją przewidzieć, gdzie potrzebny jest remont i zapobiec w ten sposób kosztownym przestojom i towarzyszącym opóźnieniom w osiągnięciu zaplanowanych wyników.

Kamery termowizyjne mogą być wykorzystane do testowania sterowników silników 480 V (zdjęcie z lewej), a także wałów, łożysk, przekładni i obudów silników w fabrykach (po prawej) pod kątem przegrzania jako wskaźnik potencjalnych awarii

Michael Stuart, starszy kierownik w dziale marketingu ds. termografii w firmie Fluke Corp. w stanie Waszyngton stwierdza, że związek pomiędzy utrzymaniem ruchu w fabryce a oszczędnością kosztów ma dziś podstawowe znaczenie: – Ponieważ potencjalne oszczędności są tak duże, coraz więcej firm uświadamia sobie korzyści z zastosowania termografii, gdy jest wykorzystywana zarówno jako narzędzie do zapobiegania problemom lub jako ważna część programu zapobiegającego przerwom w procesie produkcyjnym.

Nowe zalety, nowe zastosowania

– Pracownicy rozszerzają zastosowanie kamer termowizyjnych poza obszar nadzorowania obwodów elektrycznych, silników, pomp i linii technologicznych – mówi Gary L. Orlove, dyrektor centrum szkolenia Infrared Training Center.