ITM Polska 2017

Poznańskie Targi ITM Polska – Innowacje – Technologie – Maszyny uznawane są za jedną z najważniejszych imprez tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak podają organizatorzy, w tym roku podczas tego wydarzenia zaprezentowało się ponad 1000 firm z Polski i 27 innych krajów.

Targi ITM to nie tylko okazja do obejrzenia ekspozycji firm i do spotkań specjalistów, ale również do wzięcia udziału w wielu wydarzeniach towarzyszących, takich jak XIV Forum Inżynierskie zorganizowanego przez NOT, seminarium „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych” organizowane przez Instytut Obróbki Plastycznej z Poznania, „Dzień Stali Nierdzewnych” czy MM Speakers Corner. To także możliwość szerszego spojrzenia i wyjścia poza swój ściśle zawodowy krąg zainteresowań.

W jednym z paneli o nowych wyzwaniach dla przemysłu dyskutowali: Tomasz Danyluk – prezes zarządu firmy Centrum Kompetencji Metrologicznych, Rafał Kluska – CEO firmy Güdel, Jędrzej Kowalczyk – prezes polskiego oddziału firmy FANUC, Tomasz Słoboda – sales manager Laser Machinery Division w Mitsubishi Electric i Marek Wzorek – prezes zarządu firmy igus w Polsce. Mówiono m.in. o nowych modelach biznesowych. Marek Wzorek wspomniał np. o rozwijającej się w Niemczech tzw. sharing economy, czyli dzieleniu się z innymi swoimi zasobami. Warto więc nie tylko obserwować postęp w technologiach, ale też zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym firm.

Atrakcją dla zwiedzających było „Starcie Szlifierzy” o tytuł Szlif Mistrza 3M. Był też „Poligon Umiejętności” – warsztaty obróbki powierzchni. Tu pokazywano na żywo m.in. różne systemy lakiernicze.

Nie można nie wspomnieć o odbywających się równocześnie Targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Były one okazją do zapoznania się z tym, jak nowoczesne rozwiązania w zakresie logistyki wpływają na: wydajność, szybkość przepływu, czas realizacji dostaw wewnętrznych, bezbłędność wydań kompletacyjnych, czystość w sensie 5S (tylko tyle podzespołów narzędzi na stanowisku, ile jest potrzebnych w danej chwili) oraz pozwalają na oszczędność przestrzeni magazynowej.

W tym roku podczas Targów ITM Polska na 25 tys. m2 w 10 pawilonach wystawienniczych można było zobaczyć nowe maszyny, technologie i oryginalne rozwiązania, w większości przygotowane już na wdrażanie koncepcji związanych z Przemysłem 4.0. Zakres branżowy targów ITM Polska obejmował siedem działów tematycznych: Mach-Tool (obrabiarki i narzędzia), Surfex (obróbka powierzchni), Hape (hydraulika, pneumatyka, napędy), Metalforum (metalurgia, hutnictwo, przemysł metalowy), Weldnig (spawalnictwo), Nauka dla gospodarki (dorobek naukowy instytutów badawczych), BHP (bezpieczeństwo pracy w przemyśle). W tym samym czasie odbywały się także Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Subcontracting ITM Meetings. Jak podają organizatorzy, blisko 50% wystawców targów ITM Polska stanowiły firmy zagraniczne m.in. z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Indii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Wyróżnikiem nowości były „Złote Medale MPT” – nagrody dla innowacyjnych produktów nadawane przez ekspertów (łącznie 18 medali, w tym dwa w kategorii „Nauka dla Gospodarki”). Otrzymały je m.in. firmy: Siemens, KUKA wraz z partnerami za digitalizację procesu produkcji zgodnie z koncepcją Industry 4.0, generator wodoru EP-560 A MOST firmy RYWAL-RHC, maszyna HG1003ATC firmy Amada do produkcji zmiennej wielkości partii detali czy wycinarka laserowa EAGLE iNspire o mocy 12 kW wyposażona w głowicę laserową eVa oraz proces cięcia CatLine, wystawiona przez firmę POWERTECH. Przy stoisku, na którym pokazywano EAGLE iNspire, gromadzili się zwiedzający, by zobaczyć, jak działa wycinarka (szczególnie szybkość jej pracy robiła duże wrażenie) oraz żywego orła, który był jego atrakcją.

Na targach przemysłowych nie może dziś zabraknąć prezentacji możliwości, jakie otwiera przed zakładami produkcyjnymi i przy prototypowaniu druk 3D. Targi Branży Druku i Skanu 3D – 3D Solutions odbyły się podczas targów ITM Polska już po raz drugi. W tym roku pokazano np. drukarkę 3D marki ORLAS CREATOR niemieckiej firmy OR Laser, przeznaczoną do druku 3D w metalach. Zaprezentowano ją łącznie z autorskim oprogramowaniem CAD/CAM, ORLAS CREATOR i ORLAS SUITE. Warto też zwrócić uwagę na skanowanie 3D, które znajduje coraz więcej zastosowań, nie tylko w kontroli jakości, ale także jako pomoc w remodelowaniu.

Autor: Bohdan Szafrański