W Portugalii powstanie fabryka części dla Airbusa

  W portugalskim Ovarze zostanie uruchomiona fabryka części dla samolotów wojskowych firmy Airbus. Inwestycja realizowana przez korporację EADS i portugalskie przedsiębiorstwo Salvador Caetano, szacowana jest na 75 mln euro.

  Jak ujawnił przedstawiciel EADS, w skład której wchodzi Airbus, korporacja przeznaczy na nowy projekt w Portugalii około 15 mln euro.

  Dzięki wybudowaniu zakładu produkcyjnego w Ovarze, a także sekcji inżynieryjnej w działającej już fabryce Salvadora Caetano w Vila Nova de Gaia, powstanie łącznie ponad 800 nowych miejsc pracy.

  Portugalska firma, specjalizująca się głównie w produkcji autobusów, a także podzespołów samochodowych dla największych światowych marek osobowych i ciężarowych, weszła tym samym w nowy obszar działalności.

  „Współpraca z Airbusem pozwoli nam rozpocząć aktywność w sferze aeronautyki. Wierzymy, że nasze możliwości techniczne zadowolą drugą stronę” – powiedział Jose Ramos, prezes spółki Salvador Caetano Industria.

  Portugalska firma w ramach współpracy z korporacją EADS będzie wytwarzać różnorodne metalowe komponenty aeronautyczne oraz materiały kompozytowe dla samolotów wojskowych Airbusa. Współpraca pomiędzy obiema firmami ma trwać przez okres co najmniej sześciu lat.

  Powstała 60 lat temu firma Salvador Caetano poza branżą motoryzacyjną działa też w sektorze logistyki oraz energii odnawialnej, dostarczając m.in. części do wózków widłowych oraz paneli słonecznych i turbin wiatrowych.

  EADS została utworzona w 2000 r. w efekcie fuzji niemieckiej DASA, francuskiej Aerospatiale Matra i hiszpańskiej CASA. U podłoża połączenia właściciela Airbusa leżało dążenie do nawiązania rywalizacji z amerykańskim Boeingiem.