Kamil Wachowicz, Product Manager w firmie Phoenix Contact:
Jeśli chodzi o popularność poszczególnych technologii, obecnie w biurach dominują urządzenia WiFi lub Bluetooth. Komunikacja jest ograniczona odległością (ok. 100 m) i szybkością przesyłania danych. Oprócz wspomnianych rozwiązań w halach produkcyjnych bardzo często stosuje się technologię Trusted Wireless, która została wymyślona 12 lat temu, ale dopiero od 5–6 lat stała się powszechnie stosowana w przemyśle. Działa ona (podobnie jak WiFi i Bluetooth) na częstotliwościach 2400 MHz i 868 MHz (Europa) i 900 MHz (USA i Kanada). Ma jednak o wiele lepszy zasięg przesyłania danych (nawet do 20 km).
Głównymi zaletami systemu bezprzewodowego są szybkość i łatwość jego instalacji, natomiast wadami – ograniczony zasięg i wolniejsze (niż w przypadku komunikacji przewodowej) przesyłanie danych.
Klienci powinni wybierać sprawdzone rozwiązania oferowane przez sprawdzonych dostawców. Zanim zapadnie decyzja o konkretnym rozwiązaniu, powinni oni najpierw przetestować system, by uzyskać pewność, że będzie on spełniał wszystkie wymagania. Technologie komunikacyjne należy dobierać w zależności od potrzeb danej aplikacji. Głównymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę, są: rodzaj przesyłanych danych, odległość punktów przesyłu, ilość i rodzaj zakłóceń i oczywiście cena.
Jeśli chodzi o ciekawostki, bardzo interesującym rozwiązaniem jest obecnie automatyka bezprzewodowa. Są na rynku systemy bezprzewodowe wyposażone w moduły I/O, które mogą tworzyć sieci meshowe (mieszane) zawierające do 100 wysp i połączyć/zautomatyzować nawet bardzo duże obiekty (rafinerie, elektrownie itp.).