Zapomnij o gwintowniku – wykorzystaj potencjał frezowania gwintów

Gwintowanie otworów jest często wykonywane na kosztownych detalach, w związku z czym błędy są niedopuszczalne. Rodzina monolitycznych frezów do gwintowania Threadmaster™ firmy Seco obejmuje narzędzia o wysokiej odporności i zapewniające duże tolerancje. Za pomocą jednego frezu można wykonać gwinty o różnych wielkościach, dzięki czemu taki proces jest wyjątkowo opłacalny.

Gwintowanie jest zazwyczaj jedną z ostatnich operacji wykonywanych na detalach, które zostały już poddane obróbce na wielu innych etapach produkcyjnych. Z myślą o tego rodzaju zastosowaniach firma Seco stworzyła linię monolitycznych frezów do gwintowania Threadmaster (TM).

„Frezy do gwintowania Threadmaster są odpowiednie do produkcji precyzyjnych gwintów na kosztownych elementach, gdzie nie można sobie pozwolić na pomyłki i związane z nimi złomowanie czy drogie naprawy” – mówi Kurt Gustavsson, Menedżer ds. Produktów do gwintowania, z firmy Seco.

Produkty TM gwarantują wykonanie gwintów ciasnej tolerancji bez tworzenia zadziorów.

W porównaniu z gwintowaniem za pomocą gwintownika praca z frezami TM jest bezpieczna, ponieważ pozwala uniknąć ryzyka złamania narzędzia. Produkty te są także lepiej dostosowane do obrabiarek wyposażonych we wrzeciona z bezpośrednim napędem, gdzie obroty mogą wynosić 12 000 lub więcej. W takich warunkach trudne lub nawet niemożliwe jest połączenie małej prędkości z wysokim momentem, co jest wymagane w przypadku pracy z gwintownikami.

„Aby zabezpieczyć wysokoobrotowe wrzeciono obrabiarki CNC, zawsze należy frezować gwinty” – mówi Gustavsson.

Frezowanie gwintów jest metodą odpowiednią do obrabiarek CNC z interpolacją śrubową. Gwint powstaje w wyniku ruchu obrotowego narzędzia, które jednocześnie wykonuje ruch osiowy i promieniowy w celu uzyskania odpowiedniego profilu gwintu. Ponadto można wykorzystać jeden frez do produkcji gwintów o takiej samej podziałce, lecz o różnych wielkościach i tolerancjach, zarówno prawo-, jak i lewoskrętnych.

„W wielu przypadkach gwint powstały w wyniku frezowania jest bardziej trwały w porównaniu z gwintami otrzymanymi innymi metodami” – mówi Gustavsson. „Podczas produkcji gwintów stożkowych można uniknąć pozostawiania śladów na profilu gwintu, które mogłyby powstać w wyniku zmiany kierunku obrotu maszyny”.

Poza tym możliwość wykorzystania jednego narzędzia do wykonania różnych gwintów upraszcza procesy produkcyjne, a także kontrolę stanów magazynowych i prace administracyjne.

Gama monolitycznych frezów do gwintowania TM obejmuje wersje do różnych zastosowań i materiałów, w tym do materiałów hartowanych, żeliwa, stali i stopów aluminium. Zaliczają się do nich frezy do gwintów o wielkościach od M1 x 0.25 do M20 x 2.5 i o profilach UN/C, W i NPT/F (patrz część Fakty).

Aby ułatwić dobór narzędzi i parametrów frezowania, firma Seco wprowadziła oprogramowanie Threading Wizard. Pomaga ono w doborze najlepszych oprawek i płytek, określa optymalne parametry pracy i przesyła te informacje do maszyny CNC. Program Threading Wizard jest bezpłatny i można go pobrać na stronie www.secotools.com/customerzone.

Choć w niektórych zastosowaniach kluczowym czynnikiem jest precyzja, w innych bardziej liczy się wydajność. „W przypadku materiałów stosowanych do produkcji masowej, takich jak żeliwo czy aluminium, wyzwaniem jest znalezienie wysoko wydajnych narzędzi dających przewidywalne rezultaty” – mówi Gustavsson.

To zadanie spełniają produkty Drilling Threadmaster (DTM). Są to wielofunkcyjne narzędzia, które jednocześnie wiercą, fazują i frezują otwory gwintowane, a przy tym tworzą krótkie wióry w obu tych materiałach. Działają w następujący sposób: Końcówka narzędzia DTM wierci otwór, który nie wymaga pogłębiania w celu wykonania gwintu. Po osiągnięciu dna otwór jest automatycznie fazowany. Następnie narzędzie frezuje gwint metodą interpolacji śrubowej i jest wycofywane z otworu. Zamiast trzech narzędzi – do wiercenia, fazowania i gwintowania – wystarczy jedno.

„Eliminuje to konieczność jednej lub dwóch wymian narzędzi, skraca czas pracy obrabiarki i jednocześnie zmniejsza ilość składowanych narzędzi” – mówi Gustavsson.

Zarówno narzędzia TM, jak i DTM zostały opracowane na podstawie koncepcji D-Max (patrz rys.1), opartej na dużym, silnym rdzeniu zapobiegającym odginaniu się frezu. Dzięki rowkom wiórowym skrawanie przebiega gładko, a udoskonalone profile kompensują ruch narzędzia w celu uzyskania odpowiedniej geometrii gwintu. Produkty TM nadają się do frezowania gwintów o wielkości M16 we wszystkich rodzajach nowoczesnych obrabiarek z interpolacją śrubową. Podczas frezowania gwintów o większych średnicach należy stosować wrzeciono typu ISO50, HSK63 lub podobne, aby uzyskać zadowalający efekt na pełnej głębokości.

Do mocowania frezów najlepiej nadaje się oprawka zaciskowa, ponieważ zarówno narzędzia TM, jak i DTM są do niej przystosowane. Narzędzie TM Mini ma natomiast chwyt cylindryczny. Zalecane jest mocowanie hydrauliczne, jednak można zastosować również oprawkę z zaciskiem termicznym, jeśli jest dostępna, ponieważ gwarantuje ona stabilne mocowanie do wszystkich zastosowań. Nie należy korzystać z oprawek na tulejki zaciskowe, gdyż wywierają nacisk w miejscu mocowania, co może spowodować złamanie frezu. Dostępny jest także wewnętrzny układ chłodzenia do większych chwytów.

Frezowanie gwintów jest metodą gwarantującą najwyższą wydajność i funkcjonalność nowoczesnych obrabiarek CNC. Zastosowanie odpowiedniej obrabiarki, sposobu programowania i właściwych narzędzi przyspieszy zwrot z inwestycji i spełni wszystkie wymagania związane z produkcją wysokiej jakości gwintów.