ABB wprowadza nowe rozwiązanie w dziedzinie bezpieczeństwa krytycznych systemów elektrycznych

  ochrona przepieciowa

  ABB, dostawca technologii energetyki i automatyki, wprowadził na rynek nową generację urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej (SPD) QuickSafe. Urządzenie korzysta z opatentowanej przez firmę technologii rozłączenia termicznego wraz z przełomowym, zintegrowanym systemem zapasowym. System pozwala na nieprzerwaną ochronę urządzeń elektrycznych, włącznie z krytycznymi instalacjami w centrach danych, szpitalach i bankach, które mogą być narażone na uszkodzenia wynikające ze skoków napięcia w sieci elektrycznej.

  SPD chronią sprzęt elektryczny przed krótkotrwałymi skokami napięcia spowodowanymi pracami na linii energetycznej oraz piorunami. Szeroko wykorzystywane są przez zakłady przemysłowe i w budownictwie mieszkaniowym. Potężne skoki napięcia są w stanie stopić obwody półprzewodnikowe i ich elementy. Małe, powtarzające się również stanowią zagrożenie – mogą powodować uszkodzenia i prowadzić do utraty bezcennych danych.

  „W naszej szerokości geograficznej występuje coraz więcej burz z wyładowaniami elektrostatycznymi, a projektanci i użytkownicy instalacji stają się coraz bardziej świadomi potrzeby korzystania z urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej. QuickSafe to rozwiązanie zgodne z najnowszą normą dla tych urządzeń” – mówi Łukasz Wilczek, menedżer ds. marketingu produktu w Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB.

  Standardowo SPD zapewniają wielokrotną ochronę w przeciągu całego okresu ich użytkowania. Wraz z globalnym ociepleniem wzrasta zagrożenie występowania burz z piorunami i według badań naukowców z University of California szanse na trafienie piorunem pod koniec obecnego wieku wzrosną o ponad 50 procent. Rozwiązanie ABB QuickSafe zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa instalacjom, w takich obiektach jak Empire State Building w Nowym Jorku, który już obecnie musi radzić sobie z około 100 piorunami każdego roku i czasem nawet 50 uderzeniami jednego dnia.

  Tarak Mehta, szef Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB powiedział: „ABB szuka możliwości wykorzystania technologii do podnoszenia bezpieczeństwa ludzi i urządzeń. Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej QuickSafe to innowacja genialna w swojej prostocie – to technologia systemu zapasowego oparta na dwóch elementach elektronicznych w jednym urządzeniu, w przeciwieństwie do rozwiązania standardowego – z jednym elementem.”

  Nowe SPD QuickSafe mają wskaźnik informujący o tym, który z elementów wymaga wymiany, co pozwala konserwatorom na łatwe rozpoznanie i wymianę uszkodzonej części, podczas gdy drugi element dalej chroni urządzenia. Dzięki systemowi zapasowemu ryzyko pozostawienia jakiegokolwiek urządzenia bez ochrony spada do zera i pozwala operatorom na planowanie wymian SPD w dogodnym czasie, co z kolei ogranicza dezorganizację ich pracy.

  „Skoki napięcia mogą być potężne lub bardzo niewielkie. Natura tworzy te najbardziej spektakularne, czyli pioruny. Jednak, najczęściej spotykane uszkodzenia są dużo mniej oczywiste, ponieważ mogą mieć swoje źródło u dostawcy energii, w sprzęcie własnym lub innym znajdującym się w budynku albo w odległych źródłach.” – dodał Mehta. „Z powodu nieustannego dążenia do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, skoki napięcia mogą być katastrofalne w skutkach, niezależnie od ich rozmiaru i źródła.”

  Autor: ABB