Podwrocławski zakład Pittsburg Glass Works otwarty

  W Komornikach pod Wrocławiem odbyło się uroczyste otwarcie zakładu Pittsburgh Glass Works Poland, który specjalizuje się w produkcji szyb samochodowych.

  Amerykański koncern Pittsburgh Glass Works (PGW) powstał w roku 1883. Dziś jest jednym z wiodących dostawców szyb samochodowych i związanych z tym usług, angażuje się też w badania i rozwój oraz sukcesywnie wprowadza nowe produkty na rynek. PGW jest producentem bocznych i tylnych okien samochodowych, szyb przednich, szyberdachów dla producentów samochodów osobowych i ciężarowych. Dystrybuuje i dostarcza szyby i okna także dla rynku wtórnego. Świadczy też usługi związane z naprawami gwarancyjnymi, oprogramowaniem zarządzającym, internetowymi usługami marketingowymi oraz rozwiązaniami w zakresie e-biznesu.

  Szyby samochodowe są produkowane w sześciu północnoamerykańskich fabrykach. Razem we wszystkich zakładach PGW zatrudnionych jest ok. 5 tys. pracowników. W roku 2009 PGW zawarła kontrakt z Daimler AG na dostarczanie szyb przednich do samochodów osobowych marki Mercedes-Benz.

  W połowie roku 2010 podjęto decyzję o budowie nowego zakładu w Polsce. PGW zakupiła 22 ha gruntu w Komornikach koło Wrocławia. Fabryka rozpoczęła produkcję z początkiem 2012 r. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu ok. 200 osób. Zakład zajmuje powierzchnię ponad 20 tys. m2 i położony jest na największej zabudowanej działce inwestycyjnej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Nowa fabryka produkuje szyby przednie na potrzeby fabryk Mercedes-Benz w Niemczech i na Węgrzech. Poza uruchomieniem innowacyjnej linii technologicznej do produkcji szyb samochodowych, inwestor zamierza uruchomić dział badawczo-rozwojowy, będzie zapewniał potencjał do dalszego rozwoju produktów i technologii. Wkrótce, po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej, zakład będzie produkować 1,2 mln szyb rocznie.

  Pittsburgh Glass Works (Poland) Sp.z o.o. to pierwszy inwestor, który zdecydował się na inwestycję w tej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jednak zgodnie z zapowiedziami amerykańskiego koncernu, wkrótce na terenie Środy Śląskiej pojawią się kolejne firmy współpracujące z PGW.

  www.wnp.pl