Rusza budowa bloku energetycznego w Stalowej Woli

  W poniedziałek, 3 grudnia br., minister skarbu państwa M. Budzanowski otworzy budowę największej elektrociepłowni gazowej w Polsce – bloku 450 MWe w Stalowej Woli.

  Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem PGNiG i Tauronu. Elektrociepłownia o mocy 450 MWe, będzie wytwarzać energię elektryczną, ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

  – Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej CO2 – przypomina resort skarbu.

  Nowy blok powstanie na terenie Elektrowni I w Stalowej Woli, w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z rzeki San. A powstająca w pobliżu rozdzielnia, budowana przez Operatora Systemu Przesyłowego PSE-Operator, umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej.

  Blok zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld złotych.

  Wykonawcą jednostki będzie hiszpańska spółka Abener Energia.

  Projekt budowy i eksploatacji elektrociepłowni gazowej o mocy 449,16 MW w stalowej Woli jest realizowany przez grupę kapitałową PGNiG i Grupę Turon poprzez spółkę celową Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której partnerzy mają po 50 proc. akcji. Umowa pomiędzy spółkami, podpisana w marcu 2011 r., przewiduje, że przez 14 lat będą one odbierać energię wyprodukowaną w elektrociepłowni. Roczne dostawy gazu do bloku w tym okresie będą wynosić ok. 540 mln m sześc.

  Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej zużywając 600 mln m sześc. gazu.

  Źródło: www.wnp.pl