Tyska fabryka Fiata przygotowuje się do pracy na dwie zmiany

    Tyska fabryka Fiata, która zmniejsza zatrudnienie o 1450 osób, przygotowuje się do pracy w systemie dwuzmianowym, zamiast – jak dotąd – na trzy zmiany. Nowa organizacja pracy będzie wdrożona za kilka tygodni, gdy odejdą zwalniani pracownicy.

    Zgodnie z zapowiedziami oraz warunkami porozumienia zawartego 20 grudnia ze związkami, w pierwszych dniach stycznia Fiat Auto Poland (FAP) rozpoczął zwolnienia grupowe w tyskim zakładzie. Wybrani pracownicy zapraszani są na indywidualne rozmowy, podczas których otrzymują informacje o zwolnieniu i jego powodach. Podstawowym kryterium jest roczna ocena pracy danej osoby.

    Rzecznik FAP Bogusław Cieślar powiedział we wtorek PAP, że zgodnie z przepisami regulującymi zasady zwolnień grupowych, rozwiązanie umów z pracownikami powinno nastąpić w ciągu miesiąca od zawarcia porozumienia ze stroną społeczną w sprawie warunków odejść, czyli jeszcze przed końcem stycznia. Ostatecznie cały proces ma zakończyć się do końca marca. Wówczas załoga fabryki ma liczyć ok. 3,4 tys. pracowników.

    Odchodzący, którzy przyjmą wynegocjowane w porozumieniu warunki i odejdą w styczniu za porozumieniem stron, otrzymają odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji w zależności od stażu pracy. Gdyby ktoś nie przyjął tych warunków, dostałby tylko trzymiesięczną odprawę, wynikającą z kodeksu pracy.

    Cieślar poinformował, że w zakładzie uruchomiono punkty konsultacyjne dla zwalnianych pracowników, obsługiwane przez pracowników urzędów pracy z tych miejscowości, gdzie mieszka najwięcej osób tracących pracę. To m.in. Tychy, Bielsko-Biała, Oświęcim czy Chrzanów. Urzędnicy informują pracowników o czekających ich po zwolnieniu formalnościach oraz możliwościach poszukiwania nowej pracy.

    Samorząd Tychów opracował specjalny program pomocy dla zwalnianych z Fiata i firm kooperujących, który czeka obecnie na akceptację i finansowanie resortu pracy.

    Powiatowy Urząd Pracy w Tychach zaprosił osoby zwalniane z fabryki Fiata i firm kooperujących, mieszkające w Tychach i powiecie bieruńsko-lędzińskim, na spotkania informacyjne, które odbędą się 16 i 17 stycznia w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach przy alei Niepodległości 32. Zaplanowano po dwa spotkania w każdym z tych dni – o 9 rano oraz o 17.

    Podczas tych spotkań pracownicy dowiedzą się m.in., jak zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy, poznają swoje prawa i obowiązki oraz zasady otrzymywania zasiłków, a także poznają ofertę powiatowego urzędu pracy.

    Tyska fabryka Fiata wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 348,5 tys. aut. Mimo spadku produkcji o ok. 25 proc. wobec roku 2011, Fiat Auto Poland pozostał w 2012 r. największym producentem aut w Polsce. Na 2013 r. planowana jest produkcja poniżej 300 tys. aut, co wymusza zmianę organizacji pracy i przejście na system dwuzmianowy. Z końcem ubiegłego roku zakład zakończył wytwarzanie modelu panda classic, produkowanego w Tychach przez dziewięć lat.