Tworzywa twardsze niż stal. Czy sprawdzą się w przemyśle?

Fot. Naprowadzacz kół z Ertaksu; źródło: http://antersystem.pl

Stal już nie chroni amerykańskich lotniskowców – jej miejsce zajęły tworzywa polimerowe. Czy polimery sprawdzą się również w przemyśle i BHP?

„Tworzywa polimerowe” to bardzo ogólne określenie, zawierające w sobie wiele tworzyw o  zupełnie różnych właściwościach. Do tej grupy należą zarówno włókna z których zrobione są kurtki polarowe, wykorzystywany w kamizelkach kuloodpornych kevlar, polipropylen z którego robi się zderzaki samochodów, jak i odporny na temperatury teflon.

Z lotniskowca do magazynu

Tak różnorodne zastosowanie polimerów pokazuje, że można dzięki nim uzyskać praktycznie dowolne właściwości. Zależy nam na wytrzymałości? Odpowiednio zbudowane tworzywa polimerowe wytrzymają naprężenie rzędu 3,5 gigapaskali, co można porównać do położenia 350 tysięcy ton na powierzchni metra kwadratowego. To więcej niż wytrzyma najlepsza jakościowo stal, a w dodatku tworzywo jest kilkukrotnie lżejsze. Wszystko to sprawia, że tworzywa polimerowe wykorzystywane są np. jako pancerze lotniskowców, gdzie zastąpiły stal.

Skoro tworzywa polimerowe sprawdzają się jako pancerz lotniskowca wartego kilka miliardów dolarów, spełnią swoją rolę również przy ochronie regałów przed wózkami widłowymi. „Aktualny poziom technologii pozwala na nadanie tworzywom prawie dowolnych właściwości chemicznych. Potrafimy już tworzyć materiały przewyższające stal pod każdym względem – lżejsze, z lepszą zdolnością deformacji i tańsze. Sama wytrzymałość już dawno przestała być problemem” – wyjaśnia Tomasz Baryła, prezes zarządu Anter System Sp. z o.o. (http://antersystem.pl), która od wielu lat dostarcza produkty poprawiające bezpieczeństwo i wspierające utrzymanie ruchu na halach produkcyjnych, magazynach i parkingach. To właśnie od zabezpieczeń przestrzeni zagrożonych wypadkami i kolizjami zależy zdrowie, a nawet życie ludzkie. Dlatego odbojnice przemysłowe, bariery ochronne oraz słupki parkingowe i drogowe powstają z materiałów odpornych na wilgoć, odznaczających się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Polimerowe odbojnice wkraczają do magazynów

W przemyśle i BHP idealnie sprawdzi się i-Plast – tworzywo polimerowe o niespotykanej do tej pory zdolności deformacji. W odróżnieniu od stali przedmioty wykonane z i-Plastu wracają do swojego pierwotnego kształtu nawet po ekstremalnym uderzeniu, co czyni je doskonałym budulcem do odbjonic, barier ochronnych  i innych elementów zabezpieczających.

Ponadto i-Plast jest lżejszy od stali  a wykonane z niego elementy są nietoksyczne i odporne na korozję, co sprawia, że nadają się idealnie do magazynów i hal produkcyjnych, w których wymagane są szczególnie rygorystyczne normy. Nie bez znaczenia jest też nowoczesny wygląd, znacznie mniej „toporny” niż wygląd elementów stalowych. Dodatkowe korzyści to mniejszy koszt transportu elementów z tworzyw oraz możliwość poddania ich recyclingowi, dzięki czemu proces produkcji jest bardziej ekologiczny.

Podobnymi właściwościami charakteryzuje się inne tworzywo polimerowe o nazwie Ertax. Ertax cechuje przede wszystkim wysoka odporność na wstrząsy – produkt wykonany z Ertaksu może pochłonąć siłę uderzenia, a dzięki wysokiej elastyczności, nie uszkodzi przy tym posadzki, do której jest przymocowany.

Takie cechy sprawiają, że kolejne firmy zastępują odbojnice, naprowadzacze kół czy słupy dynamiczne z Ertaksu coraz częściej odchodząc od stali. Nawet w przypadku silnego uderzenia, tworzywo po prostu odkształci się. Ten same element wykonany ze stali, mógłby wyrwać część posadzki

Czy Ertax i i-Plast zastąpią stal?

Czy Ertax, i-Plast i podobne tworzywa polimerowe całkowicie zastąpią stal? Zarówno i-Plast jak i Ertax spełniają rygorystyczne normy jakościowe, a produkty z nich wykonane są nietoksyczne i mogą otrzymać certyfikat HACCP. Jako że są to tworzywa polimerowe, a nie metale, obydwa są odporne na korozję, więc mogą być stosowane na zewnątrz budynków.

Ponadto, przy niewielkiej różnicy w cenie w porównaniu do stalowych odpowiedników, produkty wykonane z tworzyw polimerowych, mogą okazać się zdecydowanie bardziej ekonomiczne. „W miejscach, w których silne uderzenie mogłoby uszkodzić posadzkę lub ścianę do której przymocowana jest odbojnica, często zalecamy korzystanie z Ertaksu zamiast stali. Nawet przy ekstremalnym uderzeniu, uszkodzeniu ulegnie co najwyżej odbojnica, a posadzka i ściana pozostaną nienaruszone, co pozwoli ograniczyć koszty wypadku” – mówi Tomasz Baryła, z Anter System. „Jednocześnie nie przekreślamy całkowicie stali, zawsze warto skonsultować wybór materiałów ze specjalistą” – dodaje.

Źródło: Anter System